Ekonomi

Autoliv hisseleri kazanç ve gelir artışıyla %3 yükseldi

STOCKHOLM – Otomotiv güvenlik sistemlerinde dünya lideri Autoliv, Inc. (NYSE: ALV), analist beklentilerini aşan ilk çeyrek kazançları ve gelirleriyle 2024 yılına güçlü bir başlangıç yaptığını bildirdi.

Şirket, 1,44 dolarlık konsensüs tahmininin 0,14 dolar üzerinde 1,58 dolarlık düzeltilmiş hisse başına kazanç (EPS) açıkladı. Çeyrek geliri ise 2,62 milyar dolara ulaşarak analistlerin 2,61 milyar dolarlık tahminini marjinal bir şekilde aştı.

Olumlu kazanç haberleri Autoliv’in hisselerini %3,39 oranında yukarı çekerek güçlü bir piyasa tepkisine işaret etti. Şirketin finansal performansı, bir önceki yılın ilk çeyreğine kıyasla net satışlardaki %5’lik artış ve organik satışlardaki %5’lik büyüme ile vurgulandı. Bu büyüme, %1 düşüş gösteren küresel Hafif Araç Üretiminden (LVP) daha iyi performans gösterdi. Bu çeyrekte düzeltilmiş faaliyet marjı önemli ölçüde iyileşerek geçen yılın aynı dönemindeki %5,3 seviyesinden %7,6’ya ulaştı.

Autoliv Başkanı ve CEO’su Mikael Bratt, şirketin başarısını rekor satışlara, stratejik maliyet azaltımlarına ve tüm bölgelerde daha iyi performansa yol açan bir dizi yeni ürün lansmanına bağladı. Bratt, “LVP’nin üç ay önce beklenenin 1 puan altında olmasına rağmen, daha önce bildirdiklerimizle uyumlu sonuçlar elde ettik ve tüm yıl beklentilerimizi karşılama yolunda ilerliyoruz” dedi.

Autoliv, ileriye dönük olarak, 2024 yılının tamamı için yaklaşık %5 organik satış büyümesi ve yaklaşık %10,5’lik bir düzeltilmiş faaliyet marjı tahmininde bulundu. Bu beklentiler, şirketin yapısal maliyet azaltma ve enflasyonist baskıları yönetmeye yönelik stratejik girişimleriyle uyumludur.

Şirketin 1,2 milyar dolar civarında olması beklenen faaliyet nakit akışı ile güçlü nakit akışı performansı, bilanço verimliliğine odaklanmaya devam ettiğini yansıtıyor. Ayrıca, Autoliv’in üç ay öncesine göre neredeyse değişmeyen ve bir önceki yıla göre önemli ölçüde düşük olan 1,3x’lik kaldıraç oranı, finansal istikrarının ve hissedar getirilerine olan bağlılığının altını çiziyor.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Autoliv 2024 yılında rekor sayıda ürün lansmanına hazırlanırken ve Vietnam, Çin ve Hindistan gibi büyüyen pazarlara yatırım yapmaya devam ederken, şirket ivmesini korumaya ve gelecekte yaklaşık %12’lik düzeltilmiş işletme marjı hedefine ulaşmaya hazırlanıyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

mudanya-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu