Ekonomi

Tesla yönetici ekibinde yüksek devir hızı görülüyor

Tesla Inc. (NASDAQ:TSLA) son zamanlarda yönetici kadrosunda önemli bir değişim yaşadı ve bir yıldan biraz daha uzun bir süre önce sunulan sağlam cepheden uzaklaştı. Teksas’ta düzenlenen bir yatırımcı gününde CEO Elon Musk ve 16 yönetici şirketin teknolojisini ve büyüme planlarını sergiledi. Musk, ekibinin gücünü överek Tesla’nın kendi liderliğine aşırı bağımlı olduğu yönündeki endişeleri gidermişti.

Şimdi ise bu yöneticilerden en az beşi şirketten ayrıldı. Bunlar arasında gizlilik anlaşmasıyla istifa eden eski Mali İşler Müdürü Zach Kirkhorn ve eski baş batarya mühendisi Drew Baglino da bulunuyor. Baglino ayrıldıktan sonra 181 milyon dolarlık Tesla hissesi sattı.

Tesla’nın şarj ekibini yöneten ve yatırımcı gününde hazır bulunan iki kadından biri olan Rebecca Tinucci de bu hafta işten çıkarıldı. Ekibi, elektrikli araçların benimsenmesi için gerekli olan şarj deneyiminden sorumluydu. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki neredeyse tüm rakip otomobil üreticileri o zamandan beri Tesla’nın şarj standartlarını benimsemeyi kabul etti.

Güç aktarım mühendisliğinin eski başkan yardımcısı Colin Campbell da şirketten ayrıldı. Son dönemde yaşanan yönetici göçü, kurumsal yönetim uzmanları arasında Tesla’daki liderlik konusunda endişelere yol açtı.

Düşen gelir, kâr ve hisse fiyatlarının ortasında Musk şirkette daha iddialı bir rol üstlendi. Geleneksel otomobil üretimi yerine yapay zeka ve robotaksiyi vurgulayarak stratejide bir değişimin sinyallerini verdi. Musk, personel sayısının %10 azaltılmasını emretti ve yeni, düşük maliyetli bir araç serisi planlarını durdurarak bunun yerine mevcut modellerin güncellenmesine odaklandı.

Şirket ayrıca, yıllık satışlar 3 milyon araca ulaşana kadar yeni fabrikaların inşasını durdurma kararı alarak mevcut üretim kapasitelerini en üst düzeye çıkarmaya yönelik stratejik bir dönüşe işaret etti.

Son dönemde Tesla’dan ayrılan diğer üst düzey yöneticiler arasında yeni otomobil programlarının eski direktörü Daniel Ho ve kamu politikalarından sorumlu eski başkan yardımcısı Rohan Patel de bulunuyor. İnsan kaynakları kıdemli direktörü Allie Arebalo ve ayrılış duyurusu sırasında Musk’tan kişisel bir teşekkür alan yatırımcı ilişkileri başkanı Martin Viecha da ayrıldı.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Tesla’nın yönetici kadrosundaki değişiklikler elektrikli araç üreticisi için kritik bir noktada gerçekleşirken, analistler bu zorlu zamanlarda Musk’ın arkasındaki güçlü liderliğin önemini vurguluyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu